księgowa pracuje online

Firma małżonków – jak uzyskać indywidualną interpretację podatkową?

Zarówno osoby prowadzące firmę, jak i te, które zawodowo zajmują się rozliczaniem podatków, mogą mieć problem z interpretacją niektórych przepisów. Prawo podatkowe w Polsce nie jest, niestety, niezmiennie. Przepisy szybko ulegają przeobrażeniom, nawet osoby, które mają duże doświadczenie, wspominają więc o tym, że często nie są wcale pewne, czy rozumieją je we właściwy sposób.

Problem ten można rozwiązać na wiele sposobów. Wiele osób zwyczajnie nie przejmuje się nim działając tak, jak dotychczas i mając nadzieję, że przeczucie ich nie myli. Nie brakuje też takich, które korzystają z pomocy podmiotów zawodowo zajmujących się prawem podatkowym w przekonaniu, że ich większe doświadczenie będzie gwarantem sukcesu. Najbezpieczniejszym sposobem na upewnienie się, że nasza interpretacja jest słuszna, jest jednak indywidualna interpretacja podatkowa przygotowana przez Krajową Informację Skarbową. Jak skorzystać z takiej możliwości?

Wniosek składany przez Internet i jego zalety

O indywidualną interpretację podatkową można zwrócić się na co najmniej kilka sposobów. Można przygotować wniosek i osobiście przekazać go Krajowej Informacji Skarbowej, nic nie stoi też na przeszkodzie temu, aby wysłać go listownie. W dwudziestym pierwszym wieku najbardziej oczywistym rozwiązaniem wydaje się jednak skorzystanie z możliwości, jakie stwarza Internet. Nic więc dziwnego, że taka opcja jest wykorzystywana najczęściej. Jest wygodna, pozwala na pracę nad dokumentem dokładnie wtedy, gdy ma się na to czas, a jednocześnie sama zajmuje najmniej czasu.

Indywidualna interpretacja podatkowa – od czego zacząć?

Złożenie wniosku o indywidualną interpretację podatkową przez Internet jest czynnością coraz mniej skomplikowaną. Jeszcze nie tak dawno konieczne było postaranie się o certyfikat kwalifikowany. Dziś jednak niezbędny jest już wyłącznie profil zaufany, który znacznie łatwiej jest uzyskać. Oczywiście, warto pamiętać też o tym, że choć my nie jesteśmy w stanie rozwiązać problemu, być może mamy już do czynienia z interpretacją, która nas interesuje. Do użytku zainteresowanych oddana jest wyszukiwarka interpretacji, pomocna może okazać się przy tym również strona www Krajowej Informacji Skarbowej. Jeśli w obu źródłach nie ma pomocy, której oczekujemy, najlepszą opcją jest skorzystanie ze strony usługi. Tam w zakładce „załatw sprawę” można znaleźć odnośnik do preferowanej przez nas formy logowania się. Po zalogowaniu się ponownie będziemy przeniesieni na platformę ePUAP, gdzie nie tylko wypełnimy formularz, ale również będziemy mogli dokonać płatności. Już po wysłaniu formularza otrzymamy specjalny dokument UPP – urzędowe potwierdzenie przedłożenia. Wniosek o indywidualną interpretację podatkową można złożyć osobiście, nic jednak nie stoi na przeszkodzie temu, aby skorzystać w tym celu ze wsparcia udzielonego przez pełnomocnika.

rozmowa telefoniczna

Co jeszcze warto wiedzieć?

Indywidualna interpretacja podatkowa jest usługą płatną, jej koszt nie jest jednak wygórowany. Należy liczyć się z opłatą wynoszącą 40 PLN za opis stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego. Warto o tym pamiętać zwłaszcza wtedy, gdy przygotowuje się bardziej złożony wniosek. Co również warte podkreślenia, opłaty należy uiścić jeszcze przed złożeniem wniosku. Numer konta Krajowej Informacji Skarbowej jest podany na jej stronie www. Informację na ten temat znajdziemy też na stronie, za pośrednictwem której będziemy przygotowywać nasz wniosek.

Samo przygotowanie indywidualnej interpretacji podatkowej wymaga czasu. Nie jest on jednak nieograniczony. Przyjmuje się, że będzie wynosić do trzech miesięcy od momentu złożenia wniosku. W momencie jego składania możemy zresztą zdecydować, jaka forma interpretacji interesuje nas bardziej. Może ona trafić na nasze konto na platformie ePUAP, nic jednak nie stoi na przeszkodzie temu, aby otrzymać ją pocztą. na podany przez nas adres. Jeśli w tym czasie nie otrzymamy interpretacji, należy przyjąć, że nasze stanowisko przedstawione we wniosku jest tym właściwym. W przypadku braku potrzebnych danych, otrzymamy wezwanie do ich uzupełnienia.

Tekst powstał we współpracy z biurem rachunkowym https://tax-bonus.com.pl z Dąbrowy Górniczej.